Logo
Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks


Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

خرید اینترنتی محصولات

خرید اینترنتی محصولات سایت

پرسش و پاسخ

ارسال سئوال

بانک سئوالات

ثبت نام آنلاین

ثبت نام دوره ها و پرداخت آنلاین

فیس بوک

من نمایه فیس بوک ندارم

فرم NLP وموفقیت

درصورتی که دوره NLP و موفقیت را گذرانده اید کلیک کنید.

تجربیات تحول کاربران


       .::   حضرت فاطمه علیها السّلام : هركه عبادتهاى خالصانه اش را نزد خداوند بفرستد، خداوند بهترين مصلحت ها را بر او فرو فرستد.    ::.        .::   حضرت فاطمه علیها السّلام : هركه عبادتهاى خالصانه اش را نزد خداوند بفرستد، خداوند بهترين مصلحت ها را بر او فرو فرستد.    ::.        .::   حضرت فاطمه علیها السّلام : هركه عبادتهاى خالصانه اش را نزد خداوند بفرستد، خداوند بهترين مصلحت ها را بر او فرو فرستد.    ::.        .::   حضرت فاطمه علیها السّلام : هركه عبادتهاى خالصانه اش را نزد خداوند بفرستد، خداوند بهترين مصلحت ها را بر او فرو فرستد.    ::.        .::   حضرت فاطمه علیها السّلام : هركه عبادتهاى خالصانه اش را نزد خداوند بفرستد، خداوند بهترين مصلحت ها را بر او فرو فرستد.    ::.        .::   حضرت فاطمه علیها السّلام : هركه عبادتهاى خالصانه اش را نزد خداوند بفرستد، خداوند بهترين مصلحت ها را بر او فرو فرستد.    ::.        .::   حضرت فاطمه علیها السّلام : هركه عبادتهاى خالصانه اش را نزد خداوند بفرستد، خداوند بهترين مصلحت ها را بر او فرو فرستد.    ::.        .::   حضرت فاطمه علیها السّلام : هركه عبادتهاى خالصانه اش را نزد خداوند بفرستد، خداوند بهترين مصلحت ها را بر او فرو فرستد.    ::.

ادب نقطۀ شاخص شخصیت

چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
میانگین امتیار کاربران: / 4
ضعیفعالی 

 

ادب نقطۀ شاخص شخصیت

هفتۀ گذشته در ادامه مباحث شخصیت سالم و الگوگیری از شخصیت‎های بارز و برجسته حماسه‎سازان کربلا، به موضوع ادب رسیدیم. اینکه ادب ویژگی‎های بسیار مهم یک شخصیت سالم و کامل است هرگز بعید و دور از ذهن نیست چرا که اساساً عموم مردم ادب و شخصیت را واژه‎هایی مترادف و یا دست کم، نزدیک به هم می‎دانند.

وقتی کسی را می‎بینیم که فرد بسیار مؤدب و محترمی است می‎گوئیم چقدر با شخصیت است و در نقطۀ مقابل، قضاوت ما در مورد فرد بی‎ادب، این است که بی‎شخصیت است.

بنابراین اولین قدم برای آنکه شخصیت خود را بهسازی کنیم و به سمت و سوی کمال هدایت کنیم، این است که ادب تمرین کنیم. ادب آرایه و تزئینی است که هر رفتاری را زیبا می‎کند و رفتارهای ما را قابل قبول، جذاب و دلنشین می‎کند. به این اعتبار شاخه‎های ادب فراوان‎اند. ادب حرف زدن، غذاخوردن، ادب میهمانی و معاشرت و ...

و باز از اهمیت ادب در ساختمان شخصیت همین بس که امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: آداب زینت‎های همیشه نو هستند. توجه دارید که همۀ زینت‎ها تاریخ مصرف دارند و زیباترین تزئین‎ها، پس از مدتی قدیمی می‎شوند و از مُد می‎افتند و دیگر جذابیتی ندارند اما ادب همیشه تازگی دارد. مردم همیشه افراد مؤدب را دوست دارند و برای چنین شخصیتی احترام قایل‎اند. مطمئن باشید که مردمان 200سال پیش مجذوب افراد مؤدب بودند و همین‎طور مردمان 200سال بعد افراد با ادب را تحسین می‎کنند.

براین اساس اگر می‎خواهیم شخصیتی نافذ، تأثیرگذار، محبوب و جذابی داشته باشیم باید هرچه بیشتر در این جهت تمرین کنیم. ادب یک صفت اکتسابی است که صرفاً با تمرین و مراقبت و مداومت قابل توسعه و گسترش است. ولی از آنجا که شخصیت آدمی بگونه‎ای است که از مجاورت‎ها و معاشرت‎های خود رنگ می‎گیرد و تأثیر می‎پذیرد بحث معاشرت‎ها نیز بسیار مهم است. بی‎تردید نشست و برخاست با افراد مؤدب به مرور ادب گفتار و رفتار ما را افزایش می‎دهد و همنشینی با آنها که بهره‎ای از ادب ندارند این صفت را در ما کمرنگ می‎کنند.

نکتۀ دیگر یادتان باشد تلاش برای تقویت این ویژگی ارزشمند بیشترین بهره را برای خودمان دارد یعنی اگر فرزندی مؤدب باشد اگرچه مایۀ افتخار و مباهات والدینش است و به حسب ظاهر فایده‎ای برای پدر و مادر دارد ولی باز نتیجه و ثمره‎اش را خود فرزند می‎بیند.

و باز در نقطۀ مقابل اگر ما خدایی نکرده نسبت به اطرافیان خود رفتار بی‎ادبانه ای داشته باشیم بیش از دیگران آسیب و لطمه می‎بینیم. همان که باز امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: هرکس بهترین صفت او ادبش نباشد کمترین وضع او گرفتاری است. بنابراین بیایید این هفته را تمرین کنیم به هر اندازه که به زعم خود مؤدب هستیم بهتر شویم. خصوصاً در مواجه با خانواده( پدر، مادر، همسر، فرزند و...) رعایت این صفت ارزشمند را بیش از پیش دقت کنیم.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید